Desinfitseerimine

13. november 2020

2.1. Miks on vaja kloori?

Ujumisbasseini vesi nõuab sanitaarhooldust millega hävitataks nakatavad mikroorganismid (bakterid, viirused), kõrvaldataks liigsed orgaanilised jäägid ja takistataks vetikate vohamist. Kloor on tuntuim ja enim kasutatud desinfektant mida on olemas erinevate keemiliste ühenditena. Kasutatava kloori tüüp sõltub doseerimismeetodist, vee seisundist ja ilmastikust (õuebasseinis). Kloori kulu basseinis sõltub kasutuskoormusest, vee temperatuurist ja ilmastikust (õuebasseinis). Üldiselt on olemas kahte tüüpi kloori:

Stabiliseerimata kloor

Ökonoomne ja efektiivne, kuid ei saa kasutada kui vee esialgne CH on üle 120ppm (8.5 inglise kraadi), kuna lisavad vette kaltsiumi mis teatud tingimustel hakkab sadestuma. Kasutatakse kloorishokiks ja vee esialgse kareduse korral alla 200 ppm (14 Inglise kraadi). Sellesse rühma kuulub kaltsiumhüpoklorit (70/G).

Stabiliseeritud kloor

Need sisaldavad stabilisaatoreid mis võimaldab kloori säästlikku kasutamist. On olemas nii aeglaselt lahustuvaid ühendeid pidevaks kloreerimiseks kui ka kiirestilahustuvaid kloorishokiks. Sellesse rühma kuuluvad M63/G, M90/200 ja naatriumhüpoklorit.

2.2. Olulised mõisted kloori kasutamiseks

Vaba kloor –

osa vees olevast kogukloorist mis ei ole muundatud bakterite, vetikate või muu orgaanilise aine poolt ja millel on suur oksüdeerimise ja desinfitseerimise võime et hoida vesi puhas ja selge. Peab märkima et vaba kloori desinfitseerimisvõime sõltub ka pH tasemest. Nagu varem mainitud, kõrge pH vähendab kloori efektiivsust isegi kui analüüs näitab suurt vaba kloori hulka. See on üks põhjus miks pH tuleb hoida normis.

Klooramiin ehk seotud kloor-

Klooramiinid (seotud kloor) on see osa kloorist mis on seotud ammooniumiühenditega mis tekivad muuhulgas higist, päevituskreemist ja sellest kui väikesed lapsed rikuvad basseinivett. Klooramiinid tekitavad ka kloorihaisu mis arvatakse olevat tingitud liigsest kloorist. Ka ärritavad nad nahka ja silmi. Klooramiinid tekivad sageli vees mille pH on madal. Kuigi ka klooramiinil on on desinfitseerimisvõime on see 100 korda väiksem kui vabal klooril. Stabiliseeritud klooriühendid tekitavad vähem klooramiine kui stabiliseerimata.

Kogukloor-

Vaba ja seotud kloori summaarne hulk. Seotud kloori ei tohiks olla rohkem kui kolmandik kogukloorist.

2.3. Kloorishokk ehk superkloreerimine

Kloorishokk tähendab kloori 5…10 kordset üledoseerimist. Kloorishokil on mitu otstarvet: see tapab mikroorganismid mis peavad vastu normaalsele kloorihulgale vees; peatab vetikate kasvamise ja üldjuhul kõrvaldab klooramiinid. Seetõttu on regulaarne kloorishokk loomulik basseinihoolduse osa. Kloorishokiks on olemas kiirestilahustuv shokikloor, kuid sobib kasutada ka granuleeritud ja vedelat naatriumhüpokloori.

On tähtis meeles pidada et ebameeldiv kloorihais ja silmade ärritamine mis arvatakse olevat tingitud liigsest kloorist on tegelikult põhjustatud vaba kloori vähesusest ja seotud kloori suurest hulgast!

Vee kloorisisaldust tuleb kontrollida sageli, soovitatavalt iga kord peale intensiivset kasutamist.

Ostukorv0
There are no products in the cart!
Jätka poodlemist
0